Trump'ın başı büyük belada

New York'ta eyalet yasalarını ihlal ederek usülsüzlük yapıldığı iddiasıyla Donald Trump Vakfına yönelik soruşturma başlatıldı.

New York Eyalet Başsavcısı Eric Schneiderman, usulsüzlük iddialarına ilişkin Donald Trump Vakfına yönelik soruşturma başlattıklarını bildirdi.

'YASALARI İHLAL ETTİLER'

CNN'e açıklamalarda bulunan Schneiderman, Başsavcılığın bir süredir Trump Vakfının bağışlar konusundaki eyalet yasalarını ihlal ederek usülsüzlük yaptığı iddialarını incelediğini söyledi.

'DEMOKRAT PARTİLİ TEPKİSİ'

Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump'ın kampanyasından yapılan açıklamada ise New York Başsavcısı'nın Demokrat Partili olduğu için böyle bir soruşturma yürüttüğü ve partizan davrandığı öne sürüldü.

CLİNTON'I DESTEKLİYOR

Daha önce seçimler için Hillary Clinton'ı desteklediğini duyuran Schneiderman, soruşturmanın detaylarına ilişkin açıklama yapmadı.

GÖREV SÜRESİ 4 YIL

ABD'de New York'un da olduğu birçok eyalette başsavcılar seçimle belirleniyor ve 4 yıl görev yapıyor.

'SORUŞTURMA ENGELLENDİ'

Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Partili üyeler, bir süredir Trump Vakfına federal soruşturma açılmasını istiyor. Demokratlar, Trump Vakfının 2013 yılındaki seçimlerde Florida Başsavcısı Cumhuriyet Partili Pam Bondi'yi destekleyen politik gruba 25 bin dolar yardım ettiğini ve bunun karşılığında Trump Üniversitesine başlatılacak soruşturmanın engellendiğini iddia ediyor.

ÇEŞİTLİ SUÇLAMALAR

Vakfa yöneltilen iddialar arasında Donald Trump'ın 2008 yılından bu yana kendi vakfına hiç bağışta bulunmadığı, 20 bin dolara vakfa Trump portresi satın alındığı ve politik bağışlar yapıldığı gibi suçlamalar yer alıyor.

Soruşturmanın ne zaman tamamlanacağı ve yasal sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin ise açıklama yapılmadı.

PAYLAŞ