Trump'ın Danışmanı Mcmaster: Trump, Kudüs Kararını Barış İçin Kullanmayı Umuyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymon McMaster BBC'ye verdiği röportajda, Trump'ın Kudüs kararını barış için kullanmayı umduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye hakkında, "Radikal ideolojilerin yeni sponsoru", gibi mesnetsiz açıklamalarda bulunan tepkiler üzerine, "Türkiye ile güçlü ittifaka sağlam şekilde inanıyorum" diyen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymon McMaster BBC'ye konuştu.

Herbert Raymon McMaster, Başkan Trump'ın Kudüs kararını barış için kullanmayı umduğunu söyledi.

"BAŞKAN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ DESTEKLEYECEK"

BBC'den Yalda Hakim'in sorularını yanıtlayan McMaster Trump'ın tüm dünyada tartışma yaratan Kudüs kararına ilişkin şunları söyledi: Önemli olan, herkesin başkanın konuşmasına geri gidip bunun sınırları değiştirmediğini, Kudüs'teki sınırlara dair bir önyargı taşımadığını anlamasıdır. Konuşmasında söylediği ve herkesin gözden kaçırdığı bir diğer şey ise, iki tarafın anlaşması durumunda başkanın iki devletli bir çözümü destekleyeceğiydi. Başkan kalıcı bir barış getirecek barış sürecine kendini adamış durumda.


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Herbert Raymon McMaster geçtiğimiz hafta, "Radikal İslamcı ideoloji açık bir şekilde tüm medeni insanlara yönelik büyük bir tehdit" demiş, Suudi Arabistan'ın yıllar önce "bazı terör örgutlerini desteklediğine" referans verse de, günümüz için ana destekçilerin Katar ve Türkiye olduğunu iddia etmişti. McMaster, "(Destek) Şu anda çoğunlukla Katar'dan ve Türkiye'den geliyor" demişti.

Dışişleri Bakanlığı bunun üzerine şu açıklamayı yapmıştı: Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster'ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir.

SÖZLERİNİ GERİ ALDI

Daha sonra Anadolu Ajansı'na konuşan McMaster, "Dinsiz bir ideoloji temelinde nefret ve şiddeti teşvik eden kişilerin finansmanını kesmek için ABD ile Türkiye'nin birlikte daha fazlasını yapabileceğini vurguluyordum. Başkan Donald Trump gibi ben de Türkiye ile ABD arasındaki güçlü ittifaka sağlam bir şekilde inananlardanım" ifadelerini kullanmıştı.

PAYLAŞ