Trump'ın Yeni Ulusal Güvenlik Stratejisine Kremlin'den İlk Tepki: Emperyalist Karakter Taşıyor

Trump'ın açıkladığı ulusal güvenlik strateji belgesinde Rusya ve Çin'in "ABD değerlerine meydan okuyan rakipler" olarak gösterilmesine Kremlin'den yanıt geldi: Emperyalist bir karakter taşıyor.

ABD lideri Donald Trump'ın kameralar önünde açıkladığı yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'ne ilk yanıt Rusya'dan geldi. Basının sorusu üzerine ABD'nin ulusal güvenlik stratejisinde yer alan Rusya'yla ilgili çıkarımları değerlendiren Peskov, Kremlin'in Rusya'nın tehdit olarak görülmesini kabul edemeyeceğini belirtti.

"EMPERYALİST KARAKTER YAŞIYOR"

24 saat dolmadan yanıtını dünya ile paylaşan Kremlin, beklendiği gibi Moskova'nın ABD'ye tehdit oluşturduğu yönündeki görüşlere katılmadı. Kremlin'in ilk değerlendirmesine göre, Washington'ın yeni stratejisi emperyalist bir karakter taşıyor, ABD'nin tek kutuplu bir dünya kurgusu isteğinden vazgeçmediğini gösteriyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, belgenin dikkatli bir şekilde incelenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

"ABD'NİN BAZI ALANLARDA İŞBİRLİĞİNE HAZIR OLMASI OLUMLU"

Bununla birlikte strateji belgesinde olumlu noktalar bulunduğunu da kaydeden Peskov, özellikle Washington yönetiminin, ABD halkının çıkarlarıyla örtüşen alanlarda Rusya ile işbirliğine hazır olmasının bunlardan biri olduğunu söyledi.

"Bu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaklaşımıyla tamamen örtüşüyor. Zira Moskova da, bizim çıkarımıza olan alanlarda Washington ile işbirliği arayışı içinde" diye devam Peskov, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) St. Petersburg'da gerçekleştirilmesi plan terör saldırısını önleyen istihbarat paylaşımını bu tür işbirliğinin ideal örneği olarak gösterdi.

TRUMP "REVİZYONİST GÜÇLER" DEMİŞTİ

Başkan Trump, yeni güvenlik stratejisinde Washington'ın rakipleri Rusya ve Çin'i ABD çıkarlarını aşağı çekmeye çalışan 'revizyonist güçler' olarak tanımlamıştı.

ABD liderine göre, dünya yeni bir rekabet çağını yaşıyor ve küresel çaptaki yarışlar siyasi, askeri ve ekonomi gibi alanların tümünü kapsıyor.

68 sayfalık belgede Pakistan, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerin isimleri de geçiyor.

PAYLAŞ