Türk Akımı'nda imzalar atıldı, Putin müjdeyi verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türk Akımı Gaz Boru Hattı Projesi'ne ilişkin anlaşma imzalandı. Putin, Türkiye'ye doğalgaz indirimi yapacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Mabeyn Köşkü'nde gerçekleştirdiği görüşme sona erdi. Saat 17.10'da başlayan ve yaklaşık 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ardından Erdoğan ve Putin ortak açıklama yaptı. Açıklama öncesi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında, Türk Akımı Gaz Boru Hattı Projesi'ne ilişkin anlaşma imzalandı. Anlaşmayı Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak imzaladı.

"TÜRKİYE-RUSYA ARASINDAKİ NORMALLEŞME HIZLA DEVAM EDECEK"

Anlaşmanın imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeye ilişkin bilgi verdi. Erdoğan, Putin ile dolu dolu bir görüşme yaptıklarını belirterek, "23. Dünya Enerji Kongresi sebebiyle İstanbul'daki toplantımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Toplantı 2 gün daha sürecek. Bu kongre çok daha farklı bir zenginliğe kavuşacaktır. Bugün devlet başkanları olarak açılış konuşmalarında bir arada bulunduk. Ardından ikili görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Bakanlarımız ikili görüşmelerine devam ediyor. Bu aynı zamanda ülkeler arasındaki enerjiyle ilgili münasebetleri özellikle ilgilendiren konular. Türkiye Rusya arasındaki ilişkiler noktasında Sayın Başkanla dolu dolu bir gün geçirdik. Sonunda az önce imzalanan anlaşmalar imzalanacak noktaya geldi" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye -Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine inandığını belirterek, "Türkiye Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine inanıyorum. Bir çok alanda bu ilişkilerimizi bundan sonraki süreçte çok iyi şekilde geliştireceğiz" diye konuştu.

"FIRAT KALKANI KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ"

Görüşmede Suriye konusunun da ele alındığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tabii çok daha hassas bir konu bölgedeki mevcut gelişmeler. Suriye konusunu etraflıca ele alma imkanımız oldu. Fırat Kalkanı operasyonunu kendileriyle görüştük. Bu konuda iş birliği yapabiliriz, bunların değerlendirmesini yaptık. Halep'teki gelişmelerde insani yardım konusunda ne gibi strateji uygulayalım ki insanlar rahata kavuşsunlar; bu konuda karşılıklı olarak görevlendirmemizi yaptık" ifadelerini kullandı.

"TÜRK AKIMIYLA İLGİLİ SÜRECİN HIZLANMASI KONUSUNDA ATILAN İMZAYLA NOKTAYI KOYDUK"

Erdoğan, "Türk Akımı'nın aramızda değerlendirmesini yaptık. Türk akımıyla ilgili sürecin hızlanması konusunda az önce atılan imzayla noktayı koyduk. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'yle ilgili olarak burada bundan sonraki sürecin hızla devamında mutabakatımız net. Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DEN İTHAL EDİLEN YAŞ MEYVE, SEBZE, TARIM ÜRÜNLERİNİ RUS PİYASASINA AÇTIK"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptığı konuşmada, bugün İstanbul'da gerçekleştirilen Enerji Zirvesi'nin başarılı olduğunu vurgulayarak, "Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. ve Türkiye'den ihraç olan ve kısıtlama olan bazı kalemleri tekrar Rusya'ya olan ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye. Diğer yaş meyve, sebze ve tarım ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu karşılıklı yarara dayanıyor. Rusya bu tarım ürünlerini üretmiyor. İthal olunca bizde de fiyatlar düşecektir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'YE DOĞALGAZ İNDİRİMİNDE MUTABIK KALMIŞTIK"

Doğalgaz indirimine ilişkin Putin, Türk Akımı yeni doğalgaz boru hattından bahsediyoruz. Aynı zamanda bu proje çerçevesinde bu alanda işbirliğimizin geliştirilmesi kapsamında Türkiye'ye doğalgaz indiriminde mutabık kalmıştık" dedi.

"SURİYE'DE AKAN KANIN DURDURULMASI, HIZLI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDEN YANAYIZ"

Suriye politikasına ilişkin Putin şu ifadeleri kullandı: "Hem Türkiye hem de Rusya olarak Suriye'de akan kanın durdurulması, bunun en hızlı şekilde gerçekleştirilmesinden yanayız. Biz de Suriye'de siyasi çözüme en hızlı şekilde geçilmesini istiyoruz.

"AMERİKAN TARAFI FİİLEN BUNU YAPAMIYOR YA DA YAPMAK İSTEMİYOR"

Amerikan tarafı fiilen bunu yapamıyor ya da yapmak istemiyor. Suriye'deki barışı isteyen herkes bunu desteklemeli. Halep'e insani yardımların götürülmesi için her türlü çabayı göstereceğimiz konusundaki görüşümüz aynıdır. Sadece tek konu, bu insani yardımların götürülmesinde güvenliğin sağlanmasıdır. Halep'e insani yardımın ulaştırılması için ana güzergah ve Amerika tarafına önerdiğimiz bu şekli hakkında Türkiye ortağıma bilgi vermiştim.

"İNSANİ KONULARA ATEŞ AÇILMASIN, PROVOKASYON OLMASIN DİYE AMERİKA'YA ÖNERDİK"

İnsani konulara ateş açılmasın ve provokasyon olmasın diye Amerikan tarafına önerimiz oldu. Ama Amerikan tarafı fiilen bunu yapamıyor yada yapmak istemiyor. Ümit ediyorum ki cumartesi günü İsviçre'de yapılacak görüşmelerin en önemli konularından biri bahsettiğim konu olacak. Halep'te akan kanın durdurulması için BM özel temsilcisinin önerdiği bu bölgeden, silahı bırakmak istemeyen grupların oradan uzaklaşılması teklifini sayın Erdoğan ile birlikte buna çaba göstereceğiz. Buna mutabık kalmıştık."

"SAVUNMA SANAYİNDEKİ İŞBİRLİĞİNİN SÜRDÜRÜLMESİNE HAZIRIZ"

Putin, "Özel servisler ve askeri kurumlarımız arasındaki temasların hızlandırılması noktasında mutabık kalmıştık. Savunma sanayindeki işbirliğinden bahsetmek gerekirse, savunma sanayindeki işbirliğinin sürdürülmesine hazırız. Somut projelerle doldurulmasını ümit ediyoruz. Bunun için tüm imkanlarımız var" dedi.

ANLAŞMA İKİ BAKAN TARAFINDAN İMZALANDI

Türk Akımı anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak, tarafından imzalandı.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşacak ve toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye'ye uzanacak ve Türkiye'nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanıyor.

Proje, ilk kez Aralık 2014'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulmuştu.

PAYLAŞ