Türk askeri vurdu, ÖSO ilerledi

Fırat Kalkanı Harekatı çerçevesinde ÖSO'nun ilerlemesini engelleyen IŞİD güçleri Türk askerinin topçu atışıyla imha edildi.

Fırat Kalkanı Harekatı çerçevesinde ÖSO'nun ilerlemesini engelleyen IŞİD unsurları Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından imha edildi. 3 IŞİD terör örgütü mensubu ise hava harekatında etkisiz hale getirildi.

YAKLAŞIK BİN KİLOMETREKAREDE KONTROL SAĞLANDIFırat Kalkanı Harekatının 44'üncü gününde Azaz-Rai sektöründe, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Rai güneybatısında yer alan Kabtan, Mazrat El Ala ve Aziziye meskun mahallerinde kontrol sağladı. EYP/mayın temizleme faaliyetlerinin yoğun bir şekilde devam ettiği kaydedildi. Muhaliflerin, harekatın başlangıcından bu yana 118 meskun mahalde, yaklaşık bin kilometrekarede kontrol sağlandığı bildirildi.

68 IŞİD HEDEFİ VURULDU

Keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 68 IŞİD hedefine, ateş destek vasıtaları tarafından 252 adet Fırtına, 80 adet ÇNRA ve 31 adet tank atışı yapıldı, ÖSO unsurlarının ilerlemesine geciktiren engeller, IŞİD'e ait muhtelif çaptaki silah mevzileri, terörist gruplar, geçici barınaklar şeklindeki belirlenen hedefler tam isabetle imha edildi.

8 BİNA İMHA EDİLDİ

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından Aktarin ve Kabtan'da bulunan 8 hedefe 10 bomba atıldı, IŞİD terör örgütü unsurlarının silah mevzii olarak hazırladığı 7, sorumlu düzeyde IŞİD teröristlerinin bulunduğu 1 olmak üzere toplam 8 bina ile 1 kontrol noktası ve 1 Doçka yüklü araç imha edildi.

3 IŞİD'Lİ TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Koalisyon güçleri tarafından, Türkmen Barı güneyinde tespit edilen IŞİD terör örgütü unsurlarına yönelik icra edilen hava harekatı sonucunda 3 IŞİD terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. IŞİD terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından, çoğu tuzaklanmış 28 mayın ve bin 10 EYP kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.AFAD ve Kızılay'a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve bölgede bulunan sivillere günde 3 öğün sıcak yemek verildiği ve sağlık hizmetlerinin karşılandığı belirtildi. TSK'dan yapılan açıklamada, "Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet gösteriyor" denildi.

PAYLAŞ