Türk edebiyatının çınarı, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren usta yazar Vedat Türkali, Teşvikiye Camii'nde yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı. HDP'li isimler de törendeydi.

97 yaşında hayatını kaybeden Türk Edebiyatı'nın usta ismi Vedat Türkali son yolculuğuna uğurlandı. Türkali için Teşvikiye Camii'nde öğle namazını müteakiben cenaze namazı kılındı. Aile yakınları, dostları ve sevenlerinin katıldığı cenaze namazının ardından usta edebiyatçının cenazesi defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürüldü. Öte yandan, cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'na gitmek yürüyerek gitmek isteyen bir grupla polis arasında gerginlik yaşandı.

Vedat Türkali için İstanbul Teşvikiye Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganıyla Teşvikiye Cami'den çıkarılan Türkali, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda eşi Merih Pirhasan'ın yanına defnedilecek.

CEVAHİR AVM ÖNÜNDE MÜDAHALE

Cenaze Teşvikiye Camii'nden çıkarıldıktan sonra polisle kısa süreli arbede yaşandı. Polis, Mecidiyeköy yönüne doğru yürüyüşe geçen grubun önünü kesmek istedi. Cenazeye katılanlar itiraz etti. Yürüyüş polis eşliğinde yapıldı. Harbiye'den Mecidiyeköy'e doğru yürüyen kitlenin önü Şişli Camii önünde bir kez daha kesildi. Polis kitleye dağılması yönünde anons yaptı. Kilte, polis barikatını da aşarak yoluna devam etti. Kitle, Cevahir AVM'nin önüne geldiğinde ise polis, grubu tekrar durdurdu. Cenazeye katılanlara plastik mermi ile gruba müdahale etti.

HDP VE CHP'LİLER CENAZEYE KATILDI

Törene HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, HDP'li Ertuğrul Kürkçü, Pervin Buldan, Garo Paylan, Sırrı Süreyya Önder, Celal Doğan, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Hasan Kıyafet, Gülten Kaya, Ağrı Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş katıldı.

PAYLAŞ