Türk güreşçiyi tek hareketiyle dünya tanıdı

Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda Norveçli rakibini alt eden Oğuzhan Yalçın, yaptığı hareketle dünyaya kendisini tanıttığını belirtti, "Madalya getirse daha iyi olurdu." dedi.

Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nı madalyasız kapatan grekoromen stil 66 kiloda Oğuzhan Yalçın, bir hareketiyle tüm dünyayı etkiledi.

21 yaşındaki ASKİ Sporlu milli güreşçi, eleme turunda Norveçli sporcu Morten Thoresen ile karşılaştı. Müsabakada yaptığı hareketin madalya almasına katkı sağlamadığını belirten Oğuzhan, hareketle tüm dünyada bilinir hale geldiğini ifade etti.

"MADALYA GETİRSE DAHA İYİ OLURDU"

Söz konusu hareketin popülaritesini arttırdığını belirten Oğuzhan, internette ve sosyal medyada olumlu ve olumsuz tepkiler aldığını söyledi.

Bu hareket sonrasında madalya almasının daha da güzel olacağına dikkati çeken Oğuzhan, "Bu hareket madalya getirmedi ama beni tüm dünyaya tanıttı. Madalya getirse daha iyi olurdu. Ben ülkemin bayrağını yukarı çekmeyi tercih ederdim." değerlendirmesini yaptı.

"DESTEK AMAÇLI TEŞEKKÜRLER ALDIM"

Hareketin internette 1,5-2 milyon kez tıklandığını anlatan Oğuzhan, "Sosyal medyadan iyi ve kötü tepkiler geldi. Türkiye ve dünyadan tepkiler aldım. Destek amaçlı teşekkürler aldım. Ben Çorumluyum. Çorum AK Parti İl Başkanı, kulüp hocalarım Mehmet Akif Pirim ve Mehmet Ayhan aradılar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"BU HAREKET ÇOK BÜYÜK RİSKTİR"

Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda bir derecesinin olmadığını anlatan genç güreşçi, "Uluslararası şampiyonalarda derecelerim var. Hareketin bir ismi yok ama sadece tamamladığım kısmı künde olarak geçiyor. Üstüne de perende attım." dedi.

"Güreşte yapabildiğiniz her şey bir tekniktir" diyen Oğuzhan, şöyle devam etti:

"Önemli olan hareketi yapabilmek, puan alıp, sonuca gitmektir. O hareketi yaptığımda maçın bitimine 5 saniye vardı. O anda aklıma geldi. Çok kısa bir zaman var, karar verip bir şey yapmanız lazım. Rakibin üzerine atlamam gerekiyordu. Zaten alttan girip puan alamazdım. Rakibin üzerine atladım ve puan aldım. Rakibim beni kaldırdığı anda ben bunu yapmaya karar vermiştim."

Kendisini dünyaya tanıtan hareketi daha önceki bir dünya şampiyonasında izlediğine dikkati çeken Oğuzhan, "Yine o zaman da bu hareket popüler olmuştu. Oradan aklımda kalmıştı. İdmanlarda birbirimizle oynaşırken bu hareketi yaparız. Çok riskli bir hareket olduğu için çok fazla kullanılmıyor. Maçta denk geldi ve yaptım." ifadelerini kullandı.

2-1 YENİKKEN ÖNE GEÇMİŞTİ

Grekoromen stil 66 kiloda mücadele eden Oğuzhan Yalçın, Dünya Gençler Güreş Şampiyonası eleme turunda Norveçli Thoresen karşısında 2-1 yenik durumdayken, bitime 5 saniye kala yaptığı hareketle rakibini 4-2 mağlup ederek, bir üst tura yükselmişti.

PAYLAŞ