Türk ordusu haritayı değiştirdi, IŞİD darmaduman oldu

Genelkurmay, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında ÖSO tarafından 6 köyün ele geçirildiğini, 83 hedefin vurulduğu bildirdi. IŞİD'in kısa bir süre sonra Türkiye'ye sınırı kalmayacak.

Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan açıklamada Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında koalisyon güçleri desteğindeki Özgür Suriye Ordusu tarafından 6 köyün daha ele geçirildiği bildirildi.

83 HEDEF VURULDU

Açıklamada, teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 83 hedefin Fırtına obüsleriyle 293 atım yapılarak tam isabetle vurulduğu, koalisyon hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarıyla da Mintakat, Kandurah ve Vukuf'a taarruz düzenlendiği kaydedildi.

IŞİD DARMADUMAN OLDU

Böylece, Fırat Kalkanı operasyonunun başlangıcından bu yana Cerablus'a bağlı 70 köy IŞİD'in elinden alınmış oldu.

Kurtarılan köylerde ÖSO militanları mayın arama tarama çalışmaları yaparken, IŞİD'in olası yeniden saldırısına önlem olarak köylerde ÖSO militanları konuşlandırılıyor.

TÜRKİYE'YE SINIRI KALMAYACAK

IŞİD'in bu köylerden çekilmesiyle Türkiye sınırındaki varlığı 7 kilometreye düştü. Bu söz konusu sınırın da kısa bir sürede IŞİD'in tamamen yok edilmesi bekleniliyor. Böylece Azez-Cerablus hattı birleşecek. Terör örgütü IŞİD'in Türkiye ile herhangi bir sınırı kalmayacak.

Fırat Kalkanı Harekatı öncesi Suriye haritası;

PAYLAŞ