Türkiye hava ve füze savunmasını Rusya desteği ile yapacak

Milli imkanlarla geliştirilmesi kararı alınan T-LORDAMIDS füzesi için altyapı desteğinin, Rusya'dan yapılacak teknoloji transferi ile sağlanması hedefleniyor.

Kısaca T-LORDAMIDS olarak adlandırılan "Türkiye-Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi" ihalesinde teknoloji transferi ve fiyat kriterlerini karşılayan teklif gelmeyince, Ankara bunun üzerine füze savunma sistemini "milli imkânlarla" geliştirme kararı aldı. Ancak ilk aşamada teknoloji transferi yapılacak. Bu destek için de en güçlü aday Rusya gibi duruyor.

RUSYA TEKLİF ETTİ, ALTYAPI YOLU ARANIYOR

Rusya, TSK için ANTEY-2500 olarak adlandırılan S-300 sistemini teklif etmişti. Şimdi Ankara bu teknolojinin, geliştirilecek milli füze savunma sisteminin altyapısını oluşturması yolunu arıyor.

TEK SORUN NATO OLARAK GÖRÜLÜYOR

Ancak bu konuda başlıca sorun olarak NATO görünüyor. Rusya, teknolojisini Türkiye'ye transfer ederse, kaynak kodlarını dolaylı olarak NATO ile paylaşmış olacağı için buna yanaşmıyor.

Eğer karar verilirse Rusya'dan teknoloji transfer edilecek ve milli füze savunma sistemi ASELSAN ana yükleniciliğinde yapılacak.

"MUTABAKAT YOK"

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri'nin açılışında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demir, füze savunma sistemi konusunda Rusya ile sağlanmış bir mutabakatın söz konusu olmadığını vurguladı.

"ÇEŞİTLİ ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ"

Demir şöyle konuştu: "Konu, savunma sanayiinde genel işbirliği. Hava savunma sistemi konusunda biz kendi milli sistemimizi geliştiriyoruz. Bu geliştirme sırasında da daha önce ihalede teklif veren ülkeler de dahil çeşitli ülkelerle işbirliği yapabiliriz."

PAYLAŞ