'Türkiye, İslam dünyasının liderliğini hak ediyor'

Nahda Hareketi Partisi Başkanı Raşid el-Gannuşi, darbe girişimine karşı verilen mücadeleyi överek, "Türkiye, İslam dünyası ve bölgenin liderliğini de hak ediyor." dedi.

Tunus meclisinde en fazla milletvekiline sahip Nahda Hareketi Partisi Başkanı Raşid el-Gannuşi, darbe girişimine karşı konulmasını değerlendirdi. Gannuşi, "Demokrasiye ve egemenliğe layık olan Türkiye, İslam dünyası ve bölgenin liderliğini de hak ediyor." dedi.

GANNUŞİ SÜRECİ DEĞERLENDİRDİ

Arap Baharı olarak anılan süreçte Tunus'ta demokrasinin yerleşmesine büyük katkı sağlayan Nahda Hareketi lideri Gannuşi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün Türkiye'deki darbe girişimi, Batının bu konudaki tavrı ve bölgesel yansımaları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"İKİ YÜZLÜ, FIRSATÇI VE SİLİK"

Batı'nın darbe girişimi karşısında sergilediği tutuma dikkati çeken Gannuşi, "Batılı demokratik sistemlerin darbeye karşı olduklarını acilen ortaya koymaları ve Türkiye'ye ziyaretlerde bulunmaları beklenirdi. Batı'nın darbeye karşı koyan Türk halkı ve hükümetinin kararlılığını desteklemesi gerekirdi ancak bu olmadı. Darbe karşısındaki tutumları, üzüntü verecek derecede iki yüzlü, fırsatçı ve silikti." dedi.

Gannuşi, ilkesel olarak darbe girişimlerinin karşısında yer alınması gerektiğini vurgulayarak, "Bu darbe girişimi, seçilmiş laik ya da komünist bir partiye karşı dahi yapılsa itiraz etmemiz gerekirdi." diye konuştu.

"TÜRKİYE, İSLAM DÜNYASININ LİDERLİĞİNİ HAK EDİYOR"

Gannuşi, köklü bir demokrasi bilinci bulunan Türkiye'de muhalefet partileri de dahil bütün halkın darbeye karşı durduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Demokrasiye ve egemenliğe layık olan Türkiye, İslam dünyası ve bölgenin liderliğini de hak ediyor. (Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ni işaret ederek) Birkaç gün önce milyonlarca kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet liderleriyle darbeye karşı bir araya gelerek ulusal birlik sergiledi. Bu muazzam kalabalığın çizdiği tabloya hepimiz hayran kaldık."

"TÜRKİYE MODELİNDEN KURTULMAYI DİLEDİLER"

Arap Baharı sürecinde karşı devrimleri yönetenlerin ve diktatörlerin Türkiye'den rahatsızlık duyduğunu kaydeden Gannuşi, "Bu darbeye katılmamış dahi olsalar alkış tutarak, Türkiye modelinden kurtulmayı dilediler. Seçimlere dayanan, halkına özgürlükler sunan ve yüksek düzeyde kalkınma sağlayan Türkiye, bölgede yuvalanan diktatörlüklere de büyük ölçüde meydan okuyan bir model. Dolayısıyla bu darbenin başarısızlığı bölgedeki diktatörlüklerin ve karşı devrimlerin yenilgisi anlamına gelir." değerlendirmesinde bulundu.

"DARBELER DÖNEMİ SONA ERDİ"

Türk halkının bu tutumuyla "demokrasi çağında olduğumuzu ve darbeler döneminin sona erdiğini" kanıtladığını belirten Gannuşi, demokratik bir çağda darbe girişiminde bulunulmasının ülkeyi geriye götüreceğini bunun da "suç ve skandal" niteliğinde olduğunu ifade etti.

"TÜRK HALKINA BÜYÜK HAYRANLIK DUYUYORUM"

Türkiye'de zor süreçlerde bir araya gelinmesinin ancak halkın köklü demokrasi kültürüyle açıklanabileceğini ifade eden Gannuşi, şunları dile getirdi:

"Türkiye'de iktidar ile muhalefet arasında gerginliklerin yaşandığı doğrudur ancak böyle zor bir zamanda darbeyi destekleyen bir ses çıkmadı. Demokrasinin önemini kavrama ve çeyrek yüzyıl geri gidişi temsil eden darbelere karşı koyma konusundaki bilinci dolayısıyla Türk halkına duyduğum büyük hayranlık ve derin saygıyı ifade etmek istiyorum."

"TALEP GELİRSE OLUMLU YANIT ÇAĞRISI YAPARIZ"

Türk hükümetinden FETÖ'nün Tunus'taki faaliyetlerine ilişkin bir talebin gelip gelmediği konusunda bilgi sahibi olmadığını belirten Gannuşi "Türk hükümetinden bir talep gelirse, Tunus hükümetinin bu talebe olumlu yanıt vermesi çağrısında bulunuruz." dedi.

PAYLAŞ