'Türkiye stratejik bölgeyi ele geçirdi'

Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar, karar harekatının fiilen başladığını belirterek kritik konumda bulunan ve Cerablus'a çok yakın olan Çobanbey bölgesinin ele geçirildiğini söyledi.

Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar, şu anda kara harekatının fiilen başladığını söyledi. Yarar, "Cerablus'a çok yakın noktadaki Çobanbey bölgesinin de ele geçirildi" diye konuştu.

"KARA HAREKATI UNSURLARI ŞU AN BÖLGEDE"

Haberturk TV'de Cerablus Operasyonunu değerlendiren Mete Yarar, "Kara harekatının safhaları var. Önce hedefler vurulur. Kara harekatı için ortam yaratılır. Ardından kara harekatı böyle başlar. Hedefler işaretlenir, istihkam birlikleri mayın taraması yapar, ardından tanklar girer. Şu anda o yapılıyor. Yani kara harekatı unsurları şu an bölgede" dedi.

Mete Yarar, Cerablus'a çok yakın noktadaki Çobanbey bölgesinin de ele geçirildiğini açıkladı.

"ÖNEMLİ OLAN TEMİZLENEN ALANIN ELDE TUTULMASI"

Yarar şöyle konuştu:

"Cerablus ile Çobanbey arasındaki hatta operasyon yoğunlaşabilir. Cerablus son hat mı? İlk hedef orası ama son olmayacak. Yani tek safhalı bir operasyon değil bu. Neden Certablus. Sembolik önemi çok büyük. Hem sınıra çok yakın. Demiryolu hattı orada. Türkiye için çok stratejik bir bölge. Yani bir uç başı Cerablus. Konumu çok farklı oranın. İçeride IŞİD'in önemli silah deposu olabilir. Anti tank füzelerinin bulunduğu bölgeler imha edildikten sonra tamamen temizlenecek. Asıl sorun bu temizlenen alanın elde tutulması. Bu konu biraz soru işareti. Yani ele geçirilen bölgelerin elde tutulması önemli ve geniş bir coğrafya olduğu için de sorunlu. Biz orada Amerikalılar ne yapıyorsa onu yapıyoruz."

PAYLAŞ