Türkiye'ye UEFA'dan darbe! Şampiyonlar Ligi için tarihi karar

UEFA, Türkiye'yi yakından ilgilendiren bir karar alarak, 2018-19 sezonundan itibaren İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya'nın Şampiyonlar Ligi'ne 4'er takımla katılacağını duyurdu.

Avrupa'nın en önemli futbol organizasyonu hakkında bazı yenilikler yapmak için bir araya gelen UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya liglerinden 4'er takımın direkt olarak gruplara kalacağını açıkladı. 32 takımın mücadele edeceği gruplarda 16 takım bu liglerden gelecek ve yine her gruba bu ülkelerden ikişer takım düşecek.

Sezon öncesi yapılan Uluslararası Şampiyonlar Kupası'nda elde edilen ekonomik verileri de inceleyen UEFA, bu şekilde ticari döngüyü de artırmayı hedefliyor.

ARTIK HER ŞEY DEĞİŞTİ

Bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için 2015 UEFA ülkeler sıralaması listesi kıstas alındı. Buna göre;

1 ile 3.sıraya kadar olan ülkelerden dört takım.4 ile 6.sıraya kadar olan ülkelerden üç takım.7 ile 15.sıraya kadar olan ülkelerden iki takım.16 ve 55.sıradaki ülkelerden bir takım.2015-16 UEFA Avrupa Ligi şampiyonu.

TÜRKİYE'YE KÖTÜ HABER

Ancak yeni sistemle birlikte pek çok şey değişecek. Detaylar henüz belli değil ancak Türkiye ülke sıralamasında yükseliş sağlayamazsa şampiyon takımın doğrudan gruplara girmesi bile oldukça zorlaşacak. Sadece play off oynayacağımız takımlar daha kolay olacak. İlk dört ülkenin takımlarından biriyle eşleşmeyeceğiz.

PAYLAŞ