Ülkeyi sarsan patlama! Ölen ve yaralananlar oldu

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde çeşitli kimyasal ürünlerin üretildiği BASF fabrikasında büyük bir patlama oldu. Patlamada en az bir kişi hayatını kaybetti, altı kişi de kayboldu.

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde Alman kimya devi BASF tesislerinde bugün yerel saatle 11.30'da iki ayrı patlama meydana geldi. Ludwigshafen limanında bulunan tesislerdeki boru hattında yapılan çalışma esnasında meydana geldiği belirtilen patlamada bir kişi hayatını kaybetti. Belediyeden konuya ilişkin yapılan açıklamada, patlama nedeniyle çok sayıda kişinin yaralandığı ve 7 kişiden haber alınamadığı bilgisi paylaşıldı.

TERÖR BAĞLANTISI YOK

Polisten yapılan açıklamada ise herhangi bir terör bağlantısının bulunmadığı kaydedildi. Ludwigshafen ve Mannheim kentinden gelen itfaiye ekipleri yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Muhtemel yeni patlamaları önlemek amacıyla tesislerde üretimin kontrollü olarak durdurulduğu belirtildi. Yangın nedeniyle bölge halkından evlerinde kalmaları ve kapı-pencerelerini kapalı tutmaları istendi. Havalandırma ve klimaların ise kullanılmaması tavsiyesinde bulunuldu. İtfaiye yetkilileri kentin kuzey kesiminde yoğun koku ve duman olduğunu belirttiler. İtfaiye ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

İKİNCİ YANGIN

Basına yansıyan haberlere göre, BASF'nin Lampertheim tesislerinde de bu sabah saatlerinde plastik katkı maddeleri ünitesinin filtrelerinde tutuşma meydana geldi. Burada dört kişinin yaralandığı öğrenildi.

Dünyanın en büyük kimya tesislerinden olan ve içerisinde üç liman bulunan tesiste 39 bin kişi çalışıyor.

PAYLAŞ