Yakalama kararı dünyada ses getirdi

İngiliz BBC ile İsviçre basınından Blick, Hakan Şükür ve babasının aranmasını okurlarına duyurdu. İtalyan basını da eski milli futbolcuya yer verdi.

Hakan Şükür ve babası hakkında çıkan gözaltı kararı Türkiye dışında da geniş yankı uyandırdı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, eski milli futbolcunun ve babasının FETÖ bağlantısı nedeniyle arandığını duyurdu.

BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİYLE SUÇLANIYOR

Temmuz'daki başarısız darbe girişiminin ardından konuyla ilgili ülkede iki evde arama yapıldığı duyuruldu. Hakan Şükür'ün ülkenin en çok tanınan futbolcuları arasında olmasının yanı sıra, iktidar partisinin eski milletvekili de olduğu, FETÖ destekçisi olması nedeniyle başarısız darbe girişiminde suçlandığı belirtildi.

ERDOĞAN'A HAKARETTEN DE YARGILANIYOR

Şükür'ün aylar önce ABD'ye gittiği, kendisinin internet sitesi ve twitter hesabına cuma günü itibariyle erişilemediği kaydedildi. Hakan Şükür'ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret nedeniyle yargılandığı da kaydedildi.

İSVİÇRE: TÜRK FUTBOLUNUN EFSANESİ ARANIYOR

İsviçre'de yayın yapan Blick gazetesi de Hakan Şükür hakkında yakalama kararı çıkarılmasına geniş yer ayırdı.

Blick'in, "Türk futbolunun efsanesi polis tarafından yakalama kararıyla aranıyor" başlıklı haberinde, "Türkiye'nin en ünlü futbolcularından biri olan Hakan Şükür, 15 Temmuz darbe girişimine destek verdiği gerekçesiyle aranıyor. 44 yaşındaki Şükür için yakalama emri resmen çıkarıldı, ancak kendisinin Amerika'ya yerleştiği de biliniyor. Hakan Şükür, AKP'den milletvekili seçildikten sonra, 2013 yılındaki yolsuzluk iddialarından sonra AKP'den istifa etmişti. Sonrasında Amerika'ya yerleşen ünlü futbolcunun, Fethullah Gülen'e olan yakınlığı da bilinmektedir" ifadesi kullanıldı.

İTALYANLAR DA DUYURDU

İtalyan basını da, bir dönem Inter, Torino ve Parma'da forma giyen futbolcunun arandığını okurlarıyla paylaştı.

PAYLAŞ