Yeni doğal gaz boru hattı projesi görücüye çıktı!

Putin'in 2014 yılında önerisini yaptığı 'Türk Akımı' doğal gaz boru hattı projesi, 23.Dünya Enerji Kongresi'nde sergilenmeye başladı.

Türk Akımı (Turk Stream) projesinin Rusya tarafı, 23. Dünya Enerji Kongresi'nde açtığı stantla somut olarak projeyi sergilemeye başladı. Türk Akımı'nın, Erdoğan-Putin zirvesinin en önemli gündem maddesi olması bekleniyor.

23.Dünya Enerji Kongresi'nde açılan stantta ziyaretçilere projenin ayrıntıları anlatılıyor.

"TÜRK AKIMI ARTIK BAŞLADI DİYEBİLİRİZ"Rusya'da yayın yapan tek Türkçe gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Siyamend Kaçmaz standın açılmış olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, " İki ülke arasındaki ilişkiler için çok önemli. Bu bir ilk gerçekten. Rus tarafıyla konuştum. Bunu kim organize ediyor diye, Rus tarafı bu standı açmış burada. Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından hükümetler arası anlaşma yapılmasını bekliyorlar. Görüntülerde de görüyoruz, Türk akımına artık başladı diyebiliriz" diye konuştu.

TÜRKİYE 14 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ KAZANACAK

Türk akımı henüz Gazprom tarafından tanımlanan resmi bir proje değil. Kağıt üstünde boru hattının kapasitesi 63 milyar metreküp olarak planlandı. Türkiye'nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğal gaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa'ya ihraç edilmesi planlanıyor.

PAYLAŞ