Yeni görüntüler başlarını yaktı! Müezzini darp edenlere soğuk duş

15 Temmuz gecesi İzmir'in Narlıdere ilçesinde sela okuyan müezzinin darbedilmesine ilişkin çıkan yeni görüntüler sonrası savcılık harekete geçti: Serbest kalan 3 şüpheli için yakalama kararı çıkardı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu gece İzmir'in Narlıdere ilçesinde sela okuyan müezzinin darbedilmesine ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Narlıdere Kutlu Yalvaç Camisi müezzinini darp ettikleri iddiasıyla daha önce serbest bırakılan üç şüpheli hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Konuyla ilgili konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "İnanıyorum ki adalet yerini bulacak. Her arkadaşımızın, biz hem hukuk müşavirlerimizle hem müdahil olarak istifade edeceğimiz avukatlarımızla, daima yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

CEP TELEFONU GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

15 Temmuz gecesi, Diyanet İşleri Başkanlığının talimatıyla sela okumak için görev yaptığı Narlıdere Kutlu Yalvaç Camisine giden müezzin Mehmet Kuzgun'un 2'si kadın 3 kişi tarafından tepki gösterilip tartaklandığı anın, bir vatandaş tarafından cep telefonuyla görüntülendiği belirlendi.Caminin karşısında oturan vatandaşın cep telefonuyla çektiği görüntülerde, sela okuyan müezzine tepki gösteren 2'si kadın 3 kişinin bağırmaları yer alıyor.CAMİNİN CAMINI KIRIYORLAR

Müezzin Kutlu'nun cami içerisinden erkek şüpheli tarafından tartaklanarak dışarıya çıkarılması, bir kadının caminin giriş kapısının camını kırması da görüntüye yansıyor.ALKIŞLA DESTEK VERENLER VAR

Görüntülerde, dışarı çıkarılan Kutlu'yu caminin farklı noktasına götüren şüphelilerin müezzini darbetme anı ile sela verilmesine tepki içeren sözler ve küfürlü konuşmalar ve bu kişilere çevredeki bazı vatandaşların da alkışlarla destek verdiği görülüyor.

YENİ GÖRÜNTÜ SAVCILIĞI HAREKETE GEÇİRDİ

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi sela okuyan Narlıdere Kutlu Yalvaç Camisi müezzini Mehmet Kuzgun'un ikisi kadın üç kişi tarafından darp edilmesine ilişkin yeni görüntü, bilgi ve belgelerde inceleme yaptı.Başsavcılığın talimatıyla yeni deliller doğrultusunda şüpheliler A.C, P.D. ve İ.C. için yakalama kararı çıkarıldı.

BİR ŞÜPHELİ TESLİM OLDU, İKİSİ ARANIYOR

Şüphelilerden P.D. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğüne giderek teslim oldu. Diğer iki şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

GÖRMEZ: İNANIYORUM Kİ ADALET YERİNİ BULACAK

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İzmir'de sela okuyan imam ve müezzinleri darbedenlerin serbest bırakılmasıyla ilgili "İnanıyorum ki adalet yerini bulacak. Her arkadaşımızın, biz hem hukuk müşavirlerimizle hem müdahil olarak istifade edeceğimiz avukatlarımızla yanında olmaya devam edeceğiz. Benim Diyanet İşleri Başkanı olarak çağrım, bizim artık geleceğe yönelmemiz, geçmişte 15 Temmuz'da olup bitenler üzerinden tekrar tartışmalar başlatmak yerine hukuki hadiseleri hukukçulara bırakarak geleceği birlikte yeniden inşa etmeye çalışmamız lazım diye düşünüyorum." dedi.

"DARBEYE DESTEK İÇİN FETÖ'CÜLERİN OKUTTUĞUNU SANDIM" DEMİŞTİ

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı geniş çaplı soruşturma neticesinde, şüpheli A.C.'nin "Ben selayı darbeye destek amacıyla FETÖ mensuplarının okuttuğunu sandım. Müezzine 'Siz FETÖ'cüsünüz' diye bağırdım." şeklinde ifade vermişti.Olayla ilgili hazırlanan raporda ise şüphelilerin "Şehitlerimiz için sela verilmiyor, siz nasıl sela verirsiniz?" şeklinde müezzine çıkıştığı, hakaret ettiği, iki şüphelinin de cami görevlisine yaralama kastıyla vurduğu, caminin kapı camlarına ve pencerelere zarar verdiği tespit edilmişti.

PAYLAŞ