YÖK'ten üniversitelere çağrı: 7 Ekim'e kadar tamamlayın

YÖK üniversitelere gönderdiği yazıyla kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin intibak işlemlerinin en geç 7 Ekim'e kadar tamamlanmasını istedi.

Yükseköğretim Kurulu, kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin intibak işlemlerinin 7 Ekim'e kadar tamamlanmasını ve öğrencilerin en kısa sürede eğitime başlamalarının sağlanmasını istedi.

"F'Lİ DERSLER İÇİN EŞDEĞER DERSLER DİKKATE ALINACAK"

Yükseköğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Öğrencilerin intibak işlemlerinde öğrenim düzeyi için belirtilen AKTS kredisi dikkate alınarak başarılı olduğu tüm dersler AKTS kredileriyle birlikte başarılı sayılacak. Öğrencinin başarısız olduğu F'li dersler eşdeğer dersler de dikkate alınarak verilecek. Öğrencinin ortalamasının 2'nin altında olması durumunda not ortalamasını yükseltebilmek için ders verilebilecek.

"ALT SINIF DERSLERİ ÖĞRENCİLERE TAVSİYE EDİLEBİLECEK"

Öğrenciye intibaktan itibaren verilecek derslerde alt sınıflarda bulunan dersleri (şartlı dersler dahil olmak üzere) alması zorunlu tutulamayacak ancak öğrenciye tavsiye edilebilecek. Bütün bu işlemler öğrencinin öğrenim düzeyindeki AKTS kredileri çerçevesinde yürütülecek.

"EN GEÇ 7 EKİM MESAİ BİTİMİNE KADAR TAMAMLANMALI"

Yükseköğretim Kurumları'na kayıt yaptırıp, kayıt yaptırdığı veya özel öğrenci olarak eğitim alacakları yükseköğretim kurumundaki intibak işlemlerinde sadece öğrencinin transkripti ile kayıt olduğuna ilişkin belgenin sunulması yeterli. Bu belgelere sahip öğrencilerin intibak işlemlerinin en geç 7 Ekim Cuma günü mesai bitimine kadar tamamlanarak öğrencilerin en kısa sürede eğitime başlamaları sağlanmalı."

Kaynak: Hürriyet
PAYLAŞ